Vybíráte krbová kamna? Poradíme vám, na co byste si měli dát pozor

Láká vás představa, že si v zimě sednete do pohodlného křesla, vytáhnete svou oblíbenou knihu a budete si číst, zatímco vedle vás budou hřát poctivá krbová kamna? Komu by se taková představa nelíbila… Pokud si ale chcete pořídit nová kamna, buďte při výběru pečliví.

Podle čeho si kamna vybrat?26

Faktorů, kterých byste si měli všímat, je hned několik. Především si uvědomte, jak velkou místnost budete vyhřívat – pokud byste zvolili příliš malá kamna, nemusela by stačit. Naopak v případě velkých kamen byste museli často větrat a docházelo by k neekologickému spalování. Také záleží na tom, zda budete kamna využívat v prostorách, v nichž bydlíte celoročně, nebo třeba na chalupě. Rozhodně si ale zvolte kamna, která jsou zhotovena z kvalitních materiálů nepodléhajících korozi.

Jaké palivo pro kamna zvolit?

  • dřevo – jedná se o nejlevnější, ale zároveň i nejekologičtější typ topiva, díky němu je možné ušetřit až 50 procent nákladů na vytápění (v porovnání s vytápěním elektřinou nebo plynem)
  • brikety – jsou vhodné jako vedlejší topivo třeba přes noc, mají totiž dlouhou výdrž a snadnou vzplanou

Pohodu navodí i venkovní kuchyně

Příjemnou náladu vám i přes zimu může přinést venkovní kuchyně, v níž můžete vařit po celý rok – a to mnohem zdravěji. Využít ji můžete pro pečení masa či chleba, restování zeleniny, přípravu pizzy a spoustu dalšího. Do venkovní kuchyně se pak výborně hodí poctivé litinové nádobí, které neobsahuje žádné chemikálie, takže se do jídla neuvolňuje nic, co by ho mohlo poškodit nebo znehodnotit.