Na zahrádce chutná aneb Jak budovat venkovní kuchyně

Češi zkrátka milují posezení pod širým nebem, venkovní grilování, chataření a chalupaření. Skoro bychom mohli říct, že se jedná o takový náš národní sport. Co ale dělat, když si nějaké takové posezení v přírodě se spoustou dobrého jídla naplánujete, ale počasí se zrovna nevydařilo? Nebo si chcete užívat grilování i v chladnějších měsících? Venkovní kuchyně jsou ideálním řešením!

Na co myslet, než se do stavby venkovní kuchyně pustíte

  • Plánování, plánování a zase plánování: Než se pustíte to samotného budování, je dobré si všechno předem připravit a rozmyslet. Pro kolik členů bude kuchyně sloužit? Nebude kouř či hluk obtěžovat sousedy? Nebo naopak, nebudou sousedi narušovat vaše soukromí? Pořídíte si do venkovní kuchyně nové nádobí nebo budete používat to z domu? Jakou technologii zde chcete mít? A co voda a elektřina? Pokud si odpovíte na tyto základní otázky stavba už bude hračka.
  • Orientace podle slunce: Při navrhování venkovní kuchyně je dobré, pokud si zjistíte, jak během dne putuje po vaší zahradě slunce. Pro horké letní dny je ideální, aby prostor kuchyně a posezení poskytoval dostatečný stín. Kuchyně by se také neměla nacházet daleko od domu, abyste pro potřebné věci nemuseli chodit příliš daleko.
  • Možnost zasklení: Pokud chcete kuchyni využívat i v chladnějších měsících, popřemýšlejte nad možností zasklení. Velké prosklené dveře můžete v létě otevřít dokořán, v deštivém a chladném počasí naopak zavřít a užívat si tepla linoucího se z krbu.

Vybavení hraje důležitou roli

Záleží jen na vás a vašich preferencích, jaké přístroje a vybavení si do svého venkovního kuchařského koutku pořídíte. Pro pohodlné vaření je ale ideální zajistit přívod tekoucí vody a elektřiny. Při venkovním posezení jistě oceníte i litinové nádobí, které působí stylově a při manipulaci se jen tak nerozbije. Kromě grilu stojí za zvážení i kamna. Můžete je využívat nejen pro vaření, ale i topení.

Osvětlení a posezení

Pokud plánujete trávit u venkovního posezení s kuchyní delší čas, například vyplněný i pracovními povinnostmi, je dobré, pořídíte-li si kvalitní sedačku, křesílka, dostatečně velký stůl a pohodlné podsedáky. Oceníte to nejen vy, ale i návštěva, kterou si pozvete. A budete-li mít po ruce i nějaký ten hřejivý pléd, idylka bude dokonalá. A ačkoliv se v létě stmívá relativně pozdě, je dobré mít svůj koutek vybavený i kvalitním a romantickým osvětlením.