Kamna

Láká vás představa dlouhých zimních večerů u krbu – při praskání dřeva? Chtěli byste si takovou romantiku také užívat, ale nevíte, jaká kamna byste si měli pořídit? V tom případě pokračujte ve čtení, v tomto článku vám s tím totiž poradíme.

Vybíráme kamna – jaký model zvolit?

Nerozhoduje pouze vzhled a vybavení, kamna musí také odpovídat tomu, jak velký prostor chcete vyhřívat. Pokud by měla moc velkou výhřevnost, museli byste neustále větrat, docházelo by k neekologickému spalování a kamna by se zanášela. Důležité také je, jestli kamna umístíte do prostor, ve kterých bydlíte celoročně, nebo do rekreačních objektů. Jestliže máte na domu horší izolaci, zvolte raději výkonnější krbová kamna. Také se předem rozhodněte, zda budete kamna využívat jako primární nebo sekundární typ vytápění. Pokud budou jen doplňkem, je vhodnější vybírat kamna menší.

Krbová kamna a výběr paliva

  • dřevo – ekonomicky výhodné a zároveň ekologické topivo, je levnější než elektřina nebo plyn, nepřikládejte ale do kamen impregnované či natřené dřevo nebo dřevotřísku, uvolňoval by se jedovatý kouř
  • brikety – můžete je využít jako doplňkové palivo přes noc, dlouho totiž vydrží
  • rozhodně nepoužívejte kapalná paliva, plasty, umělou hmotu a odpadky

Příjemný pocit a dobré jídlo

Jestliže nechcete skončit jen u romantiky u krbu, máme pro vás další tip. Velmi oblíbené jsou totiž nyní venkovní kuchyně. Díky nim si můžete pořádně prodloužit léto, ale především si pochutnat na vynikajícím jídle. V této peci pak můžete využít kvalitní litinové nádobí, které neobsahuje žádné chemikálie a je vhodné při přípravu běžných jídel, ale i svátečních pokrmů.