Jak vybrat správná krbová kamna

Přemýšlíte, že si pořídíte krbová kamna? Výborný nápad! Kromě toho, že pomůžete životnímu prostředí, ušetříte i nemalou finanční částku. Jen si srovnejte, kolik stojí kubík plynu nebo kilowatt elektřiny a kolik zaplatíte za dřevo, pelety či uhlí, a máte jasno. Kromě toho vám krbová kamna vytopí celý byt. Takové teplo je navíc příjemnější.

Jaká kamna pořídit?

Předně je třeba si říct, do jakého prostoru je chcete umístit, a zda je chcete jen pro občasné zatopení, nebo zda máte v plánu topit celou sezónu.

  • Krbová kamna: Nejčastěji využívaný typ, který vytopí i větší prostory a navíc je i esteticky příjemný. Vyberete si panoramatické prosklení ze tří stran nebo vám stačí klasické kachle? Jsou ideální pro nepravidelné topení třeba na chalupě, protože se rychle rozehřejí.
  • Kachlová kamna: Máte-li raději romantiku, sáhněte po tomto typu. Trvá sice trochu déle, než se pořádně rozehřejí, vodí teplo ale zase dlouho po vyhasnutí, protože kachle žár akumulují a uvolňují ho postupně. Navíc je ekonomicky výhodný, stačí do něj přiložit jen dvakrát denně.
  • Litinová kamna: Kombinují v sobě oba typy – rychle se zahřejí, ale dlouho dokáží akumulovat sálavé teplo.

Kam s nimi?

Umístění kamen je jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba promyslet, od tohoto se odvozuje třeba i jejich velikost. Mějte na paměti, že podlaha i okolí kamen musí být z nehořlavého materiálu. Nezapomínejte, že kamna mohou vážit i 200 kg, promyslete tedy důkladně, zda vám stojí jejich umístění v patře za případné potíže s konzistencí stropu.

Co s nimi?

Kamna si můžete pořídit samozřejmě i do exteriéru a učinit z nich součást venkovní kuchyně. Pokud se rozhodnete na nich připravovat jídlo, nezapomeňte si pořídit i vhodné vybavení. Litinové nádobí je nejlepší volbou, protože nejlépe vodí teplo a nehrozí, že by se z nich uvolňovaly nežádoucí chemikálie.