Litinové nádobí – skvělý pomocník

Litinu řadíme mezi železné kovy, protože se jedná o směsici železa a uhlíku, přičemž podíl uhlíku je vyšší než 2,14 %. Hodí se nejen k dekorativním účelům pro ozdobné reliéfy na kamna, náhrobky, šperky, ale oceníte i kvalitu a výhody, jaké má litinové nádobí.

Jaké výhody má litinové nádobí?

  • Vodič tepla: Litinové nádobí vede teplo mnohem lépe, než to vyrobené z nerezu.
  • Úspora energie: Vaření v litinových nádobách je úsporné na energii, akumuluje teplo a především jej dokáže intenzivně a rovnoměrně vyzařovat, čili sálat. Velké množství zkušených kuchařů si tento materiál oblíbilo díky možnosti rovnoměrného pečení a smažení při vysokých teplotách, aniž by hrozilo riziko vzniku studených míst nebo nedostatečného propečení pokrmu.
  • Magnetismus: Litinové nádobí je přirozeně magnetické, proto skvěle funguje na indukci a bez nutnosti jakýchkoliv úprav.


Druhy nádobí

Můžete si vybrat hned ze dvou možných variant – surová nebo smaltovaná litina. Surová litina je obvykle bez všech povrchových úprav a po čase používání získává přirozenou nepřilnavost, zároveň se z ní však neuvolňují žádné škodlivé látky pro lidský organismus. Naproti tomu smaltovaná litina je opatřena vrstvou smaltu na povrchu, který působí nejen dekorativním dojmem, ale navíc zvyšuje odolnost a tvrdost litiny. Toto nádobí je vhodné i pro použití v myčce, protože je odolné vůči mycím solím.

Kde využijete litinové nádobí?

Využití je široké a záleží na vaší fantazii. Lze je funkčně použít pro venkovní kuchyně stejně dobře jako pro ty běžné v domácnosti. Pokud vlastníte kamna nebo krb, poohlédněte se po litinových doplňcích – zásobníky na dřevo, krbové nářadí. Zahradníci ocení podložky pod konve z tohoto materiálu. Tyto podložky můžete využít i jiným způsobem, třeba jako podklad pod horké hrnce či pánve. Vybrat si můžete z mnoha designů, které pomohou příjemně doladit interiér i exteriér vašeho domu.